Княжево родно място на българския туризъм
На бул. 9-ти септември“№ 284 име една прастара ограда, която е служила последователно за хотел, ресторант, общински дом, отново ресторант и пр. На стената на тези сграда
откъм ул. „Преслав“ признателни туристи са поставили паметна плоча с надпис:
На 2.VIII. 1899 г. тук е взето решение за основаване на първото туристическо дружество в България „Алеко Константинов„
На тази дата преди 68 години седмина ентусиасти, интелигенти млади мъже, посещават традиционния княжевски събор, да се полюшват на народното празненство. Четвърт век по-късно двама от тях – Г. Козарев и „Пейо“ – разказват с умиление за рождения ден на българската туристика. Колкото повече наближавали Княжево, толкова по-ясно виждали Витоша и Люлин обземало ги възхищение пред тяхната осанка и горещото желание да ги „пребродят, да проникнат в най-съкровенните им тайни“. Запознати отблизо с туризма в Европа, където и седмината получили висшето си образование, в тях спонтанно изниква идеята да организират роден, български туризъм и решават да положат основите на българско туристическо дружество.
На следващия ден разпратили покани и след два дни се състояло учредителното събрание. Присъствували около 50 души, между които личаха освен седмината княжевски излетници Д-р Чврвениванов, Д-р Точков .. “
Проф. Д-р Червенивенов e бил княжевец, индустриалец, който създава първата българска фабрика за оцет. Дали е развил туристическа дейност, не е известно.
Така в Княжево се ражда идеята за организиран туризъм, княжевец участвува в събранието, което учредило първото туристическо дружество „Алеко Константинов“.
Георги Пасланджийски -1967г.
***********************************************************************************************************************************************
Спортно-туристическо дружество „Момина скала“-1940 г.
Мнозина от по-младите членове на „Момина скала“ биха се интересували за начина, по който е било основано дружеството и неговите първи стъпки. Във всяко начало има малко опитност, и много идеализъм, но за да закрепне една организация нужни са още много амбиция, много труд и безкрайно голяма упоритост.
През 1920 г. идеалисти се намираха достатъчно, амбициите им не бяха малки, а упоритост им бе възнаградена с укрепването на нашето любимо туристическо дружество.
Как се зароди идеята за неговото основаване ?
Това е безспорно въпросът, който всеки сегашен член на „Момина скала“ ще си постави, когато се порови в миналото. На този пръв въпрос ще се постарая да отговоря в настоящите кратки спомени.
Бях V -ти клас ученик, когато се основа в гимназията едно туристическо дружество на другарски начала, което имаше за цел чрез спестовност да се събират суми за устройване на по-далечни екскурзии.
Идеята не беше лоша и реших да я споделя с някои съмишленик и да направим и ние туристическо дружество. Беше втората половина на м. Април 1920 г. Говорих е моите приятели Кирил Симеонов и Христо Недков. В предварителните разговори установихме, че дружеството трябва да бъде поставено на солидни организационни начала; устав, книжа, членски вноски и пр. и пр. Трябваше да намерим още туристи. Такива имаше доста – на първо място онези момчета, с които и преди ходехме на екскурзии по Витоша. Те бяха Кр. Манолов, Н. Пейчев, Атанас Михайлов, Петър Гергов и Любомир Бобевски, Тези са 8-те основатели на Юношеското туристическо дружество „Млад турист“.
Всички подписахме учредителния протокол, който бе датиран с дата 20 април 1920 г. За съжаление първата протоколна книга, които не беше нищо Друго освен една тетрадка от 100 листа с червени корици изчезна след две-три години.
На следуюшата седмица се състоя първата екскурзия, която беше вече „излет“. 10 души отидохме до Люлин и манастира „Св. Крал“ и това беше кръщението.
Скоро се записаха нови членове. „Млад турист“ заживя буен живот. Уредиха се два големи излета – до Дивотинския манастир по билото на Люлин и до Кладнишкия манастир – Живата вода. Това увеличи престижа на дружеството и нови членове продължаваха да се записват. Един трети излет този път до Черепишкия монастир с разноски, платени от дружеството, накараха други десетина юноши да се запишат в „Млад турист“.
Почнахме да се снабдяваме и с инвентар. Имахме вече няколко рупора, карти, канцеларски материали. Постъпленията от членски внос и волни пожертвувания бяха добри. В касата вече имаше пари.
По същото време в Павлово – Красно село съществуваше един спортен клуб „Просвета“, Макар и с 2-3 годишен живот, тази организация нямаше никакъв особен актив, ако не се смята една футболна топка, една помпа и една тетрадка – списъка на членовете. Те, обаче, не бяха малко – около 30 души. Идеята ми беше да се обединим двете организации, да изменим името и да направим постъпки за да станем клон на Ю.Т.С. Така или иначе, въпреки всички противодействия, обединението стана. При преговорите, които се водеха с Христо Сапунов и Тод. Стоянов, представляващи „Просвета“-та бяхме решили първоначално да вземем името „Багил“ – старобългарско название на Момина скала, но после се установихме на „Момина скала“.
Веднага след обединението с „Просвета“ направихме постъпки за влизането в Ю.Т.С. и“Момина скала“ стана член на Ю.Т.С. Направихме една промяна на Устава и заживяхме буен организационен живот. Можахме да получим инвентара на някогашната „Момина скала“, който се състоеше от няколко книжки „Млад турист“, една протоколна книга и една коза за прескачане. При липсата ма футболната топка, тази коза дълго време събираше юношите за игра, а касиерът Христо Сапунов се въртеше около тях и сам събираше членските вноски.
През лятото на 1921 г. дружеството ме изпрати за делегат на VI редовен юбилеен конгрес на Ю.Т.С,, който се състоя в Русе. Разискваше се върху въпроса дали да се приемат членки или не. За нас този въпрос не съществуваше.
Есента същата година устроихме в Княжево една първа по рода си изложба на туристически снимки. Бяха изложени над 1000 красиви снимки от всички краища на България, които клоновете на Ю.Т.С. и софийското туристическо д-во „Алеко Константинов“ ни бяха изпратили. Изложбата имаше грамаден успех. Посетиха я за два дни около 700.-800 души и се събраха от вход повече от 2000 лв.
Престижът на „Момина скала“ беше вече много пораснал. Благодарение на това директорът на съществуващата в Княжево реална гимназия и прогимназия ни разреши да образуваме при това училище секция и подготвителна чета, в която се записаха над 50 членове и членки. Имахме и много членове (около 40 %) в Софийската търговска гимназия, където също образувахме секция. Тя беше създадена благодарение енергичната работа на нашия секретар Конст. Корчев.
„Момина скала“ продължи да се развива и да крепне. Излети се правеха по няколко всеки празничен ден. Устройваха се и далечни многодневни излети. На 7 януари 1923 г. дадохме първия бал в Красноселското читалище оттогава.тази дата стана традиционна за нашата организация, „Момина скала“ бе вече създадена и закрепена. Тя издържа много външни и вътрешни атаки. Децата и юношите, които я бяха основали, бяха вече възмъжали хора. Тя продължи своето съществувание макар и не безметежно. Идеята, която имахме -да се построи хижа на Витоша – след пет години се реализира.
Онова, което трябва да се подчертае е, че закрепването на дружеството се дължи преди всичко на солидните организационни начала, на които то беше поставено. Някога имахме борби, имахме и недоразумения, но всичко беше ликвидирано на законни начала. Принципите на устава бяха свети. Никога не съм ги нарушавал. Ръководейки дружеството, винаги моите действия са се съобразявали с духа на законността и на болшинството. Затова винаги съм се стремял да бъда близо до членската маса за да имам подкрепата й при решителните моменти в общите събрания. А те не бяха редки.
За да крепне „Момина скала“ и в бъдеще нейните ръководители трябва да следват същите принципи. И освен това да мислят винаги за създаването на нови кадри, които да поемат по-нататъшното ръководство на любимото дружество.
Стоян Нейков
3 септември 1940 г